שיטות טיפול

שיטות טיפול בטיפול וייעוץ זוגי

בעבר פנייה לייעוץ זוגי נתפסה כבושה על כן אנשים העדיפו לשמור על הקשיים הזוגיים בתוך המסגרת המשפחתית כיום בני זוג רבים פונים לייעוץ זוגי מתוך שאיפה לאיכות חיים אישית וזוגית.

הפנייה לטיפול אישי וזוגי הינה פריווילגיה בה בני הזוג או הפרט נהנים משעת איכות בה מקבלים התייחסות אישית לקשייהם ומכאובם באווירה מכבדת, נינוחה, מקבלת ,אמפטית וחמה.

תפקידי כמטפלת ויועצת זוגית לסייע לבני הזוג למנוע את התפרקות המערכת הזוגית ולסייע להם ליצור מחדש את מערכת התמיכה הזוגית והביטחון הזוגי.
בטיפול זוגי, ניתנת לבני הזוג הזדמנות להכיר את עצמם ואת מאפייני הזוגיות שלהם מזווית ראייה אחרת. הם מפתחים מודעות לעצמם, למערכת היחסים הזוגית והבנה למקור קשייהם הזוגיים. הבנה זו נעשית דרך בדיקה מעמיקה של הסיבות אשר הובילו לקשיים הזוגיים ובהמשך מזמנת קירבה חדשה בין בני הזוג ונוטעת תקווה לגבי עתיד יחסיהם.

בפגישה הטיפולית אני מאבחנת בפגישה אחת או שתי פגישות את הקונפליקט הזוגי ומתאימה את הטיפול הייחודי לבני הזוג. מניסיוני לאחר מספר פגישות בני הזוג חשים הקלה ותחושה של תקווה לגבי עתיד יחסיהם.
בייעוץ הזוגי בני הזוג רוכשים כלים כיצד להתמודד עם הקונפליקטים הזוגיים. בני הזוג מתחילים לחוש כי "בן זוגי הוא אינו נגדי אלא לצידי".

בדרך כלל הקשיים הזוגיים ממוקדים בתקשורת קלוקלת. כל אחד מבני הזוג מצוי בתחושה כי אינו מובן ונאבק על מקום בזוגיות ועל הרצון לחוש מובן. בזוגיות מתקיים אבסורד בו שני בני הזוג "צודקים" בעת ובעונה אחת.
לעיתים התקשורת הזוגית נעשית בצורה הרסנית ופוגענית אשר מותירה משקעים רבים בקרב כל אחד מבני הזוג. רגשות אלו פוגעים בדימוי העצמי האישי והזוגי ויוצרות אצל כל אחד מבני הזוג תחושת תסכול, כישלון וחוסר אונים.

בייעוץ הזוגי בני הזוג לומדים דרכי תקשורת יעילים, בניית דיאלוג זוגי חדש בו יש מקום לשני בני הזוג. כיצד לריב בצורה בונה ולא הרסנית, פיתרון קונפליקטים וניהול משא ומתן לצורך קבלת החלטות בנושאים אישיים, זוגיים והוריים.

בני זוג רבים נקלעים למאבק כוחות אשר הינו שלב התפתחותי נורמטיבי במעגל החיים הזוגי. במהלך טיפול זוגי אני מסייעת לבני הזוג להבין את הגורמים אשר הובילו למאבק הכוחות ולפתח טקטיקות יעילות בהתמודדות עם מאבקים אלו. הדבר נעשה תוך התבוננות פנימית, לקיחת אחריות אישית ולימוד של הקשבה אקטיבית ואמפטית לבן הזוג.

בייעוץ והטיפול הזוגי אני משתמשת באמצעים מילוליים ולא מילוליים: הכוונה לאמצעיים חוויתיים כמו שימוש בקלפים, ג'ינוגרם(עץ משפחה), דימיון מודרך וכו'. אני מתאימה את השימוש בכלים הטיפוליים באופן ייחודי על פי אופיים של בני הזוג מתוך מטרה לקדם את התהליך הטיפולי.
כלים טיפוליים נוספים בהם אני משתמשת הן הגישה הקוגנטיבית, הדינמית, העברה בין דורית, אימגו וכו'.

תחושת השחיקה והעיפות כמעט ואינה פוסחת על אף זוג בתוך שיגרת החיים היומיומית וגידול הילדים. בייעוץ הזוגי ניתן דגש למניעת שחיקה והעשרה זוגית.

בייעוץ הזוגי אני משתמשת בכלי ייחודי – "המכתב הטיפולי". במהלך המפגשים אני מכינה מכתב אישי לבני הזוג בו אני מתארת את הזוגיות דרך הסיפור האישי שלהם, פירוט הסיבות אשר הובילו לקונפליקט הזוגי ומתן כלים להתמודדות עמם.
המכתב שם דגש על הכוחות של בני הזוג ומשמש ככלי להעצמה אישית וזוגית.
מניסיוני הרב, מכתב זה יוצר אצל כל אחד מבני הזוג חוויה רגשית ומהווה מסמך כתוב אשר מלווה את בני הזוג לאורך המסע הטיפולי וכן זמן רב לאחר תום הטיפול.

שיטות טיפול אלו מתאימות לטיפול הפרטני ,זוגי וכן להדרכת הורים.

דף הבית | טיפול אישי | טיפול זוגי | טיפול משפחתי | צרו קשר
עדה אביעד, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת © 2010-2012 כל הזכויות שמורות

בניית אתר: ePlace