בגידות בחיי נישואין

אחד המרכיבים המרכזיים בבגידה הוא הסוד אשר מתקיים בין בני הזוג.
המשמעות של בגידה היא שאחד מבני הזוג מקיים קשר זוגי רגשי או מיני עם בן זוג אחר מחוץ הבית והוא שומר על כך בסוד. סודות הינם אחד האלמנטים ההרסניים ביותר עבור משפחה.
סודות גורמים למתחים מורגשים ובלתי מוסברים. הם יוצרים במשפחה תחושה שמשהו לא בסדר במשפחה מבלי להבין זאת. סוד יכול להתקיים בתוך משפחה שנים ואם הוא נמשך זמן רב הוא יוצר תחושות של בלבול, בושה, אשמה ,ריחוק ,חשדנות וקושי ביצירת מערכות יחסים בריאות.
סוד אשר מתקיים בין בני זוג לאורך זמן, יוצר אנרגיה שלילית ולחץ בזוגיות אשר בסופו של דבר בני הזוג אינם עומדים בכך ואז הסוד מתגלה בדרכים שונות שרובן הרסניות.

אחד המשברים הקשים ביותר בחיי בני זוג הוא כאשר לאחד מבני הזוג יש רומן והסוד מתגלה.
בני הזוג ואף המשפחה כולה חווה רעידת אדמה כאשר תחושת הביטחון והאימון שבני הזוג רחשו אחד כלפי השני מתערערות לחלוטין ומעוררות תחושה של דחייה ,זעם ,כישלון ,השפלה וכאב גדול. כמו כן הביטחון האישי והדימוי העצמי מתערערים.
התגובות אשר מעוררת בגידה הן גילויי כעס רבים, התנהגות אובססיבית של הנבגד כלפי הבוגד. הדבר בא לידי ביטוי בכך שהנבגד מנסה לקבל פרטים על הבגידה. האובססיה היא למעשה סוג של התקף חרדה ורצון להחזיר את השליטה לחייו של הנבגד.
הצורך בקבלת פרטים מחזקים את הכאב הרב הקיים אצל הנבגד ,הבוגד מנסה להימנע מלמסור פרטים אולם הדבר מגביר את תחושת הזעם אצל הנבגד ומחזק את הפרנויה שלו לגבי טיב היחסים שהבוגד קיים עם בת הזוג לבגידה.

הסיבות לבגידה הינן מגוונות ולא תמיד מעידות על קושי בזוגיות. הסיבות לבגידה יכולות לנבוע מ:

  1. 1. מצב של חולשה או פיתוי שבן\ת הזוג לא עמדו בפניו.
  1. 2. משבר אישי של בן הזוג הבוגד כמו תחושת ריקנות פנימית, אי מימוש אישי.
  1. 3. הימנעות מהתמודדות עם קונפליקטים וקשיים בזוגיות אשר אינם מדוברים או אינם מטופלים.
  1. 4. תחושת חוסר בזוגיות כמו אינטימיות, תשומת לב,מין, אמפטיה ותמיכה.
  1. 5. שחיקה בחיי הזוגיות. רצון להכניס התרגשות וריגושים בחיים האישיים והזוגיים.
  1. 6. תקופות רגישות בחיים האישיים ובמעגל החיים הזוגי כמו לידת ילד ראשון, משבר גיל ה-40 ,פיטורין, תקופת אבל.

למרות שהבגידה יוצרת שבר גדול בחיי בני הזוג ,לא אחת אף אחד מבני הזוג אינו מעוניין לפרק את הקשר הזוגי לאחר גילוי הבגידה בשל העובדה כי בני הזוג עדיין אוהבים אחד את השני או שאינם מעוניינים לשאת בתוצאות הכואבות של פרידה ברובד האישי, משפחתי וכלכלי.
בגידה יכולה להוות מעין איתות אדום לבני הזוג על כך שיש משהו פגום במערכת הזוגית הדורש שינוי.
במידה ובני הזוג מסוגלים להתמודד עם חוויית הכאב הגדולה הקיימת בבגידה אזי קיים פוטנציאל והזדמנות לעשות בדק בית ולבדוק מה הן הסיבות אשר הובילו לבגידה.

מניסיוני ,זוגות אשר הגיעו לטיפול זוגי בשל בגידה והצליחו בחדר הטיפולים להתמודד עם הכאב הרב והתחושות השליליות אשר נלוות לבגידה והיו מסוגלים לאחר מכן לעבור תהליך של בדיקה מהן הסיבות אשר הובילו לבגידה, קיים אצל זוגות כאלו סיכוי גבוה לשקם את הקשר הזוגי ואף הבגידה יכולה להוות מנוף לשינוי וצמיחה זוגית ומשפחתית.

מניסיוני, זוגות אשר התמודדו היטב עם הבגידה ונעזרו בליווי טיפולי אמפאטי ומקצועי מעידים על שביעות רצון גבוהה יותר מחיי הנישואין טרם הבגידה.

דף הבית | טיפול אישי | טיפול זוגי | טיפול משפחתי | צרו קשר
עדה אביעד, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת © 2010-2012 כל הזכויות שמורות

בניית אתר: ePlace