גבולות עם ילדים

העמדת גבולות משמעה היא היכולת של ההורים לומר לילדיהם במילים או במעשים : לא, עד כאן, אסור וכו'.
תינוק אשר נולד יודע להתנהל בעולם לבדו ואינו יודע לשמור על עצמו. בהעמדת גבולות, ההורה מסייע לילד ללמוד ולדעת מה מותר ומה אסור ,מה פוגע ,מה מזיק.

גבולות הינם חיוניים לצורך התפתחותו התקינה של הילד משום שהם מסייעים לו לארגן את עולמו הפנימי .ילד עובר ממצב של חוסר יכולת לדחות סיפוקים ליכולת לדחות סיפוקים, מחוסר שליטה עצמית לשליטה עצמית. ילד אינו יכול לממש מטרות אלו ללא עזרת המבוגר.
גבולות מעניקים לילד תחושה של שקט פנימי וביטחון. הידיעה כי יש מבוגר היודע מה נכון לי ומה מותר ,מעניק ביטחון זה. בהעמדת הגבול, ההורה מעביר מסר מרגיע ,אני פה בשביל לשמור עלייך ולדאוג לך.
הידיעה על קיום גבולות מלווה את הילד כל חייו ומשפיעה על תפקדו כבוגר.

כאשר ילד גדל ללא גבולות ברורים, הוא חווה בתוכו עולם מפחיד ונטול סדר, חש חרדה, תחושת אי וודאות, חוסר שקט, ביחסיו עם הסביבה הוא מגלה חוסר הסתגלות לנורמות הקיימות וכן מיומנויותיו ביחסים בין אישיים נפגע.
אחת הסיבות לכך נובעת מהעובדה כי ילד ללא גבולות פנימיים חש כי הוא מרכז העולם ואינו יודע לחלוק עם האחר.

הצבת הגבולות מצד ההורים כלפי ילדיהם מתרחשת לאורך כל הזמן בו הם אחראים על חינוך ילדיהם. על הצבת הגבול להיות גמישה בכך שהיא משתנה ומותאמת על פי גיל.
גבולות נוקשים מידי יגרמו לילד תחושת בושה, תחושת ספק לגבי עצמו וערכו העצמי יפגע. בהצבת גבול על ההורה לדעת כי אמנם עליו להציב גבולות לילדו יחד עם זאת ילדו הינו בן אדם שיש לו רצונות וצרכים משלו.
על כן העמדת הגבול צריכה להיעשות תוך כדי התייחסות מכבדת לילד והבנה כי זכותו של הילד לרצות אף אם אין אנו יכולים למלא אחר רצונו.

לכל ילד יש צורך טבעי לבדוק את הגבולות ,ככל שהגבולות יהיו ברורים ויציבים יותר כך הוא ינסה פחות לבדוק אותם. כאשר הגבולות אינם ברורים ואינם עקביים אזי זמן רב ואנרגיה רבה מתבזבזת על בדיקת הגבולות.
הדבר יוצר לא אחת חיכוכים, כעס ותוקפנות הן מצד ההורים והן מצד הילדים. יחד עם זאת ישנם גילאים בהן בדיקת הגבולות ע"י הילדים נעשית ביתר שאת. כמו בסביבות גיל שנתיים- שלוש שנים ובגיל ההתבגרות.
המאפיינים הדומים לשני גילאים אלו הם שלב העצמאות מול התלות כאשר הילד מנסה להתנגד להורה ע"מ להעביר לו מסר כי הוא ישות נפרדת ,בעלת רצונות וצרכים עצמיים.

בהרצאותיי ובטיפול הפרטני אני מסייעת להורים ללמוד להציב גבולות ע"י העברת ידע מדוע מצד אחד גבולות הינם כה חיוניים להתפתחותו התקינה של הילד וכן להורים ומצד שני מדוע כה קשה לנו להציב גבולות.

בתהליך הטיפולי ,ההורים מפתחים מודעות מדוע קשה להם להציב את הגבול ורוכשים כלים כיצד להציב גבול ברור ועקבי תוך כדי שמירה על כבודו של הילד.

דף הבית | טיפול אישי | טיפול זוגי | טיפול משפחתי | צרו קשר
עדה אביעד, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת © 2010-2012 כל הזכויות שמורות

בניית אתר: ePlace